Dane oczami analityka danych

by Jan Szpakowski

Dzięki zwiększonej możliwości pozyskiwania oraz analizowania danych, kompleksowość badań i ich tematyka ulega poszerzeniu. Na skutek tego zjawiska otwierają się nowe furtki przed przedsiębiorstwami. Pozwala to na zaawansowane monitorowanie swojej działalności w skali makro. Wnioski pozyskane z analizy pozwolą firmom na zoptymalizowanie swojej działalności. W dzisiejszych czasach oczekiwania klienta wobec marki wzrastają z roku na rok i takie badania są kluczowe, aby firmy były w stanie je zaspokoić. Sprawia to, że poniższe badania są istotne w ich poznaniu oraz sformułowaniu odpowiedniej strategii marketingowej. Badania można podzielić na różne kategorie – jedną z ważniejszych jest podział na badania syndykatowe i ad hoc. Różnica pomiędzy nimi leży w dostępności badania – syndykatowe są sprzedawane szerszej rzeszy klientów. Dzięki temu są one tańsze i opłacalne w przełożeniu na pojedynczego klienta, niestety traci on wtedy na ekskluzywności dostępu do danych. Jest jednak w stanie uzyskać ich większą ilość po niższej cenie. Badania ad hoc są wykonywane w systemie per client. Ich zaletami jest przede wszystkim dyskretność oraz współpraca na linii klient-agencja jest bardziej indywidualna i bezpośrednia. Badania, którymi się zajmuję charakteryzują się dużym zróżnicowaniem pod kątem problemu, jaki poruszają. Poniższe opisy przedstawiają najważniejsze założenia każdego z nich:

Badania brand trackerowe dla branży automotive i kosmetycznej

Niezwykle ważnym aspektem jest utrzymanie dobrej opinii o swojej marce. W dobie globalizacji i szeroko dostępnej informacji świadomość konsumenta jest o wiele większa niż kilkanaście lat temu. Rozwój social media pozwala na płynną wymianę informacji w relacji konsument-marka, co wywiera na firmach presję związaną z utrzymaniem jak najwyższego brand image’u. Przykładami marek, których brand image ucierpiał z dnia na dzień mogą być: Volkswagen (dieselgate z 2015 roku) lub Huawei (naruszenie prywatności użytkowników z 2019 roku). Skala tych zjawisk może zostać zbadana za pomocą tych badań, które stanowią potężne narzędzie marketingowe. Pozwala markom na ocenienie swojego brand image’u i opracowanie strategii na przyszłość.

Badania dotyczące alternatywnych paliw

Badania te służą do poznawania preferencji konsumenta w zakresie typu silnika ze względu na rodzaj używanego paliwa. Wzrost świadomości klienta w zakresie antropopresji (ogółu działań człowieka na środowisko) oraz z biegiem czasu szerzej znana koncepcja zrównoważonego rozwoju sprawia, że aby marki były konkurencyjne muszą rozwijać rynek samochodów alternatywnych paliw. Takie badania są bardzo ważne, ponieważ impuls do działania wychodzi od konsumenta, z racji wzrastających wymagań dotyczących poszanowania dla środowiska i wymusza na markach adaptację do zmieniającej się sytuacji na rynku.

Badania dotyczące struktury i zadowolenia z floty samochodowej

Badania te pozwalają markom samochodowym na zmierzenie poziomu satysfakcji przedsiębiorstwa ze swojej floty samochodowej. Wnioski z tych badań mogą posłużyć jako kluczowa wiedza dla producenta floty do ocenienia pośredniej lub bezpośredniej współpracy, oraz podniesienia jakości świadczonych przez niego usług oraz dostarczonego produktu.

Z każdym kolejnym badaniem zdałam sobie sprawę jak potężnym narzędziem jest świadomość konsumenta i jak wielką presję wywiera ona na działania, strategię oraz marketing marek. Im wyższa świadomość konsumenta, tym potencjalnie lepszy produkt może on uzyskać.


Monika, Analityk danych

Dawna stażystka, która została na dłużej. Obecnie analityk danych, któremu praca z liczbami sprawia przyjemność. Prywatnie posiadaczka małej kwiatowej dżungli, fanka yogi i włoskiej kuchni.