Jak sadzić by roślin nie zabić?

by Sandra Wyzujak

Posiadanie roślin w swoim otoczeniu poprawia nie tylko wygląd pomieszczenia. Naukowcy z uniwersytetu w Exeter przeprowadzili badania, w których dowiedli, że posiadanie roślin w biurze może zwiększyć produktywność pracowników nawet o 15%. Oprócz tego pracownicy czują się bardziej szczęśliwi w pomieszczeniach wypełnionych roślinnością niż ci, którzy pracują w bardziej sterylnych warunkach. [1] W ostatnich czasach widać również rozkwit branży roślinnej – można zauważyć znaczny wzrost ilości kwiaciarni w samym Poznaniu. Dzięki temu nie musimy się ograniczać do podbierania zaszczepek od znajomych/babć/cioć i jesteśmy w stanie zdobyć bardziej egzotyczne i niespotykane okazy.

Kiedy już zdecydujesz się na rozpoczęcie swojej przygody z roślinami zwykle nasuwa się pytanie – co kupić? Przy wyborze roślin na pewno trzeba wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Natężenie słońca w pomieszczeniu
  • Wilgotność powietrza
  • Ilość dostępnego miejsca
  • Ilość czasu jaką chcesz poświęcić na pielęgnację roślin

Jako pierwszy krok polecam pójście do lokalnej kwiaciarni – kupując w niewielkich miejscach zwykle jesteś w stanie zdobyć mocny i zdrowy okaz oraz zmniejszasz szansę na zakupienie rośliny z niechcianymi lokatorami takimi jak np. ziemiórki, które mogą skutecznie zniechęcić do posiadania zielonej rodziny. W takim miejscu jesteś w stanie dostać wszystko – roślinę, doniczkę, odpowiednią ziemię do rośliny oraz potrzebne akcesoria takie jak warstwa drenażu (w postaci keramzytu albo drobnych kamieni) lub podpórkę. Kupując doniczkę zwróć uwagę na materiał z jakiego jest wykonana. Z doświadczenia zauważyłam, że najlepsze są doniczki ceramiczne bądź z terakoty (ich zaletą jest przepuszczalność powietrza i wody). Kiedy już jesteś dumnym posiadaczem swojego zestawu roślinnego, nadchodzi czas na przesadzanie. Zwykle jest to zalecane po zakupie rośliny, ponieważ ziemia w jakiej są one sprzedawanie nie należy do najlepszych jakościowo – może być pozbawiona składników odżywczych i roślina będzie marnieć z czasem. Jeżeli zakupiona roślina jest trująca, koniecznie użyj rękawiczek podczas jej przesadzania, inaczej może to się skończyć podrażnieniami skóry dłoni. Na dno doniczki zawsze wysyp warstwę drenażu, najlepiej w postaci keramzytu. Jego obecność w doniczce pozytywnie wpływa na nawodnienie i oddychanie systemu korzeniowego. Kiedy już roślina jest przesadzona, postaw ją w miejsce, w którym będzie miała najlepsze dla siebie warunki i czekaj na nowe liście!

Wiadomym jest, że każda roślina ma swoje specyficzne wymagania co do jej uprawy. Poniżej znajdziesz opis kilku propozycji roślin łatwych w uprawie:

  • Papirus – jeżeli masz tendencje do przelewania, to pozycja idealna dla Ciebie
  • Trzykrotka – zwisająca roślina o ciekawej barwie liści (w zależności od posiadanej odmiany może to być fiolet bądź róż)
  • Zamiokulkas zamiolisty – lubi mało wody i ciasną doniczkę (czyli im mniej o niego dbasz, tym lepiej rośnie)
  • Sanseweria (czasem określane jako języki teściowej) – wybrana przez NASA jako jedna z roślin, które pozytywnie wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniu [2]
  • Epipremnum – szybko rosnące pnącze, kolorystyka zależy od zakupionej odmiany (np. Neon, N’Joy)

Przy obecnej ilości poradników online i książek o to jak dbać o rośliny ciężko wierzyć w „brak ręki” do nich. Każdy jest w stanie znaleźć okazy, z którymi się zaprzyjaźni i będą one cieszyć wzrok przez wiele, wiele lat. Powodzenia!

Źródła:

[1] https://www.exeter.ac.uk/news/featurednews/title_409094_en.html

[2] https://en.wikipedia.org/wiki/NASA_Clean_Air_Study

Monika, Analityk Danych

Dawna stażystka, która została na dłużej. Obecnie analityk danych, któremu praca z liczbami sprawia przyjemność. Prywatnie posiadaczka małej kwiatowej dżungli, fanka yogi i włoskiej kuchni.