Kompetencje analityka biznesowego

by Jan Szpakowski

Analityka biznesowy to stosunkowo nowe stanowisko na polskim rynku IT, jednakże jest to bardzo istotna rola w każdym projekcie. Do jego obowiązków należy nie tylko zbieranie wymagań i sporządzanie dokumentacji ale przede wszystkim bycie buforem w komunikacji pomiędzy klientem, a programistami. Jednak dobra znajomość BPMN’a czy UML’a nie wystarczy aby być dobrym analitykiem biznesowym. Jakie kompetencje powinna posiadać osoba chcąca pracować w takiej roli? Oto 10 kompetencji analityka biznesowego.

1. Umiejętność analitycznego myślenia

Jedną z najważniejszych według mnie kompetencji analityka biznesowego. Dzięki temu możemy szybko identyfikować pojawiające się problemy oraz zarządzać nimi w odpowiedni sposób. Właściwie nie jest to tylko jedna umiejętność a zbiór umiejętności takich jak myślenie koncepcyjne, kreatywność, sprawne podejmowanie decyzji, uczenie się na błędach czy determinacja.

2. Umiejętność podejmowania decyzji

Aby podejmowane decyzje były trafne należy najpierw rzetelnie rozeznać się w sytuacji, ustalić priorytet kryteriów, które pomogą w podjęciu decyzji. Szybkość działania jest tu bardzo często istotnym aspektem. Aby nauczyć się tego nie można bać się porażki. Mimo dokładnej analizy sytuacji czasem może zdarzyć się, że podjęta decyzja jest błędna. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie za to odpowiedzialności, nie zrażanie się i próbować uratować sytuacje, co bardzo często się udaje.

3. Umiejętność rozwiązywania problemów

Problemy i przeszkody pojawiające się znienacka to codzienność w pracy analityka biznesowego. W rozwiązaniu pojawiających się problemów kluczowe są identyfikacja skali problemu oraz ryzyka jakie dany problem ze sobą niesie. Znalezienie rozwiązania jest często prostsze dzięki podzieleniu problemu na mniejsze składowe, którymi łatwiej zarządzać. Dobrze jest również ustalić jakie osoby są niezbędne do rozwiązania problemu.

4. Umiejętność budowania relacji

Budowanie relacji z innymi osobami zaangażowanymi w pracę przy tym samym produkcie czy projekcie jest bardzo istotne dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Wzajemne zaufanie, szczerość i możliwość polegania na sobie są bardzo istotne na tego rodzaju stanowisku, ponieważ duża część pracy polega na wchodzeniu w interakcję z managerami, programistami czy klientami. Dobre relacje międzyludzkie pozwalają usprawnić cały proces.

5. Umiejętności komunikacyjne

Przede wszystkim nie można obawiać się otrzymywania trudnych pytań. Bycie wygadanym pomaga wybrnąć z różnych sytuacji nawet jeśli padają trudne pytania, na które w danym momencie nie mamy gotowej odpowiedzi lub gdy nasz rozmówca się z nami nie zgadza. Słuchanie i zadawania trafnych pytań są również istotne. Przydaje się też umiejętność przysłowiowego czytania między wierszami i dostosowywania stylu rozmowy do naszego rozmówcy.

6. Umiejętności negocjacyjne

Bardzo rzadko zdarza się sytuacja, w której wszystkie osoby zaangażowane w pracę przy danym projekcie ze sobą się zgadzają. Często występują mniejsze lub większe konflikty interesów, opinii czy różne podejścia do rozwiązania danego zadania. Zdarzają się też sytuacje, gdzie szefostwo ma jedną wizję, klient drugą, a programiści mówią, że tego nie zrobią. Do osoby pracującej na stanowisku tego typu należy łagodzenie tych konfliktów i odnajdowanie złotego środka, tak aby wszyscy byli zadowoleni. Znajomość charakteru i temperamentu danej osoby pozwala na wybranie odpowiedniego podejścia w danej sprawie. Osiągnięcie równowagi i wdrożenie jak najlepszego rozwiązania byłoby ciężkie bez umiejętności przekonywania innych i zdolności negocjacyjnych.

7. Umiejętności organizacyjne

Umiejętność planowania i potem pilnowania aby wszystkie rzeczy, które powinny być wykonane zostały zrobione na czas są istotne. Jeśli jednak coś nie idzie zgodnie z planem trzeba reagować na bieżąco i starać się mimo wszystko uratować sytuację.

8. Poczucie odpowiedzialności

Ciężko jest dostarczać produkt dobrej jakości jeżeli nikt nie czuje się odpowiedzialny za skończenie prac w terminie i oddanie produktu, który nie będzie dziurawy niczym ser. Każdy powinien czuć się odpowiedzialny za swój kawałek prac, natomiast osoba pracująca w roli analityka powinna czuwać nad spinaniem się całości.

9. Wiedza biznesowa

Znajomość specyfiki branży, konkurencyjnych rozwiązań i obecnie panujących trendów są bardzo istotne. Jeszcze istotniejsza jest dogłębna znajomość produktu przy którym się pracuje i jego specyfiki. Bez tego ciężko mówić o dobrym analityku.

10. Wiedza techniczna

Techniczna znajomość produktu, najnowszych funkcjonalności i danych w systemie jest kluczowa w rozmowach z programistami, managerami i klientami. To wszystko bardzo ułatwia podejmowanie decyzji oraz rozwiązywanie problemów.


Magda, Analityk biznesowy

Zawodowo: wygadana analityczka, czerpiąca przyjemność z pracy, ucząca się od bardziej doświadczonych kolegów po fachu.
Prywatnie: wielka fanka sportów wodnych, zimowych i akrobatyki oraz pasjonatka podróży małych i dużych.